Polski Ład i zmiany w 2022 roku dla firm

Od nowego 2022 roku przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja podatkowa. Jak zawsze przy takich okazjach na początku pojawia się więcej niewiadomych i pytań, a zarazem dużo niepokoju co do ewentualnych podwyżek w płatnościach na rzecz państwa. Sprecyzowane interpretacje nowych przepisów wprowadzanych przez tzw. Polski Ład cały czas będą się pojawiać w przestrzeni publicznej, ale dzisiaj postaramy się rzucić światło na kilka najważniejszych zmian, a szczególnie tych, które dotkną firmy.

—–
Szukasz biura rachunkowego, która doradzi Ci w okresie wprowadzania „Nowego Ładu”?
Sprawdź naszą ofertę usług księgowych dla przedsiębiorców i pamiętaj, że pomagamy z założeniem działalności, a pierwszy miesiąc naszej współpracy jest darmowy
—–

Polski Ład i zmiany podatkowe

To, co czeka osoby fizyczne oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności pisaliśmy już w naszym wcześniejszym wpisie – Polski Ład i zmiany w 2022 roku dla osób fizycznych i niewielkich firm, a dzisiaj zajmiemy się zmianami, które będą dotyczyć firm. Ze względu na specyfikę zagadnienia, wprowadzane zmiany przedstawimy biorąc pod uwagę sposób ich rozliczania się z fiskusem. Ogólnie rzecz ujmując firmy księgowe oraz działy księgowości firm czeka gorący okres, ponieważ każdy musi dogłębnie przeanalizować finanse firmy i ewentualnie podjąć działania np. odnośnie zmiany sposobu rozliczania.

Polski Ład dla liniowców

Podatnicy rozliczający się liniowo, czyli posiadający jedną stawkę podatku, o jej wysokość mogą być spokojni. 19%, czyli dokładnie tyle, ile wynosiła dotychczas, będzie wynosić stawka podatku liniowego także w latach następnych. Najważniejszą zmianą jest sposób obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, a idąc dalej wysokość płaconej składki. Od 2022 roku będzie to 4,9% dochodu i nie będzie można odliczyć składki od podatku, a na dodatek wartość płaconej składki nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia, czyli na dzień 01.01.2022 będzie to kwota 270,90zł. Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo muszą podjąć decyzję o zmianie sposobu rozliczania lub ewentualnie o pozostaniu przy obecnej formie.

Polski Ład dla ryczałtowców

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałem od przychodów ewidencjonowanych większość stawek pozostanie bez zmian. Niewielkie zmiany na korzyść podatników będą dotyczyć trzech grup zawodowych:

 • zawodów medycznych (np. lekarzy, dentystów, weterynarzy, pielęgniarek czy psychologów) – w ich przypadku stawka wyniesie 14% bez względu na to, czy przychody pochodzą od usług świadczonych osobiście, czy też z pomocą zatrudnionych;
 • przedsiębiorcy świadczący usługi architektoniczne, inżynierskie, usługi badań i analiz technicznych, a także wszyscy zajmujący się specjalistycznym projektowaniem – 14%;
 • firmy świadczące usługi w obszarze IT będą płacić wg stawki 12%.

Przedsiębiorców na ryczałcie nie ominie reforma związana z podniesieniem stawki za ubezpieczenie zdrowotne. Tej grupie również podniesiono stawkę na 9% i również nie będą oni mogli odliczyć tej składki od podatku, ale przyjęto inną podstawę do obliczeń, którą uzależniono od przychodów firmy. W przypadku przychodu w przedziale:

 • do 60 tys. zł rocznie podatnik będzie zobowiązany zapłacić składkę w wysokości 9% podstawy, którą będzie kwota 60% przeciętnego wynagrodzenia = 305 zł;
 • 60 tys. zł do 300 tys. zł rocznie podatnik będzie zobowiązany zapłacić składkę w wysokości 9% podstawy, którą będzie kwota 100% przeciętnego wynagrodzenia = 509 zł;
 • pow. 300 tys. zł rocznie podatnik będzie zobowiązany zapłacić składkę w wysokości 9% podstawy, którą będzie kwota 180% przeciętnego wynagrodzenia = 916 zł.

Powyższe wyliczenia zostały wykonane na podstawie wartości przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2021 roku i z pewnością ulegną one zmianie.
Problematyczne będzie również ustalenie orientacyjnych przychodów potrzebnych do ustalenia wysokości składki zdrowotnej. Ustawodawca pozostawia możliwość przyjęcia kwot za rok ubiegły lub dostosowywania wysokości składki co miesiąc i po przekroczeniu odpowiedniego pułapu podniesienie jej wysokości. Bez względu na sposób, początkiem nowego roku dojdzie do rozliczenia rocznego i jeżeli pod stronie będzie przedsiębiorcy niedopłata, to trzeba będzie ją uregulować, ale… w sytuacji nadpłaty, to podatnik będzie musiał pisemnie wnioskować do ZUS o zwrot.

Polski Ład a karta podatkowa

Stosowana zazwyczaj przez najdrobniejszych przedsiębiorców karta podatkowa, co do zasady, od 2022r przestanie istniej. Od 01.01.2022 nie będzie można wybrać tej formy opodatkowania, a korzystać z niej będą tylko Ci podatnicy, którzy rozliczali się wg karty podatkowej na dzień 31.12.2021. Tych podatników również obejmie reforma związana ze składką zdrowotną. Dla nich również wysokość składki będzie wynosiła 9%, ale minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3010 zł, dlatego Ci podatnicy mogą się spodziewać składki na poziomie 270 zł miesięcznie.

Inne ważne zmiany w Polskim Ładzie

 • Przepisy wprowadzające tzw. Polski Ład zmieniają termin zapłaty składki zdrowotnej, która od stycznia będzie płacona, nie do 10 dnia każdego miesiąca, ale do 20.
 • Od nowego roku to pracodawca, a nie pracownik będzie musiał opłacić podatki i składki w sytuacji potwierdzonego zatrudniania na czarno, czyli bez umowy lub wypłacania części wynagrodzenia nieoficjalnie. Dodatkowo za każdy miesiąc nielegalnego zatrudniania będzie on musiał doliczyć do swojego przychodu kwotę równą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na zalegalizowanie zatrudnienia przedsiębiorcy mają czas do końca 2021 roku.
 • Zmianie uległy również przepisy związane z leasingiem samochodów. Od nowego roku po wykupie samochodu z leasingu i jego sprzedaży cała uzyskana z tego tytułu kwota będzie przychodem firmy i będzie trzeba od niej zapłacić podatek dochodowy.
 • Zmiana limitu płatności gotówkowych w rozliczeniach pomiędzy firmami. Od nowego roku każda transakcja na kwotę powyżej 8 tys. zł musi zostać wykonana bezgotówkowo, a pomiędzy firmami a osobami fizycznymi powyżej 20 tys.
 • Fiskus na mocy nowego prawa dostał możliwość dokonywania tzw. nabycia sprawdzającego, czyli umożliwiono organom kontroli skarbowej dokonywanie kontrolnych zakupów celem ustalenia, czy przedsiębiorca przestrzega przepisów.

Powyższe informacje to oczywiście tylko niewielki wycinek z całej listy zmian, jakie czekają przedsiębiorców, a także biura księgowe w nowym roku. Opinii na temat wprowadzanych rozwiązań jest wiele, a to co martwi większość, to interpretacje nowych przepisów i sprzeczne informacje, jakie napływają z różnych stron. Jeśli szukasz pomocy w zakresie przepisów „Polskiego Ładu” lub chcesz zmienić biuro rachunkowe w Bochni, Nowym Wiśniczu lub Lipnicy, to zapraszamy do kontaktu z nami.

Uprawnienia KIDP nr 12755

Licencja Ministra Finansów nr 7816/98

Członek Stowarzyszenia Księgowych

Skontaktuj się z nami

Biuro Rachunkowe Bochnia
tel.14-610-59-70

Biuro Rachunkowe Wiśnicz
tel.14-612-84-76

Biuro Rachunkowe Lipnica
kom. 604-236-723