Podatniku! JPK już od stycznia 2018

Szanowni Podatnicy, już od stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy, w tym mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje rejestry w formie elektronicznej (w tym w tzw. Excelu) będą zobowiązani do przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego, w skrócie JPK!

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny to dane księgowe przekazywane organom skarbowym w ujednoliconej formie elektronicznej. JPK powinien posiadać ustandaryzowany układ umożliwiający Urzędom Skarbowym jego łatwe przetwarzanie. Celem wprowadzenia JPK było uszczelnienie systemu podatkowego oraz ułatwienie życia podatnikom, ponieważ obecnie będzie można przeprowadzać tzw. e-kontrole, które nie będą uprzykrzały życia przedsiębiorcom, a które będą efektywniejsze.

JPK - jednolity Plik Kontrolny

Do kiedy należy przygotować JPK?

Na początek, mikroprzedsiębiorcy muszą pamiętać, aby do 25 LUTEGO 2018 r przesłać do US JPK_VAT, czyli ewidencję sprzedaży i zakupu VAT. Przesłanie tych danych w ujednoliconej formie pozwoli na łatwe przeprowadzenie kontroli krzyżowej i wykrycie niezgodności. Warto pamiętać, że przekazywane dane nie mogą być prezentowane w formie zbiorczej, ale plik musi zawierać każdą fakturę osobno.
Pozostałe struktury mają być przekazane na żądanie organów podatkowych od lipca 2018r. Oczywiście plik JPK_VAT dotyczy czynnych podatników VAT.
Nie przekazanie JPK_VAT będzie skutkowało nałożeniem sankcji, oczywiście finansowych.
Wszystkie zasady dotyczące JPK zostały w sposób przejrzysty oraz przystępny opisane na tej stronie ministerstwa.

Wszystkim klientom biura rachunkowego Kanclerz z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania odnośnie JPK. Zapraszamy do kontaktu z naszymi księgowymi.

Uprawnienia KIDP nr 12755

Licencja Ministra Finansów nr 7816/98

Członek Stowarzyszenia Księgowych

Skontaktuj się z nami

Biuro Rachunkowe Bochnia
tel.14-610-59-70

Biuro Rachunkowe Wiśnicz
tel.14-612-84-76

Biuro Rachunkowe Lipnica
kom. 604-236-723